Kdo je bil Edward Bach
Dr. Edvard Bach (1886-1936) je bil angleški zdravnik, homeopat in bakteriolog, ki je razvil nov način zdravljenja – cvetno terapijo, s pripravki iz cvetne rose, ki se osredotoča na globlje vzroke bolezni, ne zgolj na njene simptome.
Prave vzroke bolezni je Bach videl v negativnih človeških čustvenih stanjih, kot so sovraštvo, jeza, ljubosumnost, strah, obup in malodušje. Do te ugotovitve je prišel, saj je bil dober opazovalec, znal je logično sklepati, imel je znanje in izkušnje. Tako je ugotovil, da so globoka neravnovesja v človeku vzrok za nastanek različnih duševnih bolezni in bolezenskih pojavov. Svoja znanja je obogatil z znanjem o delovanju divje rastočih rastlin. Potoval je po Angliji in Walesu, da bi intuitivno našel ustrezne rastline, ki bi ta negativna čustva pomagala odpraviti in jih spremeniti v pozitivna, v samozaupanje, ljubezen, sočutje, mir in veselje.
Nabiral je rastline, ki so divje rasle v neokrnjeni naravi. Našel je 38 nestrupenih rastlin, iz katerih je na poseben način pripravil cvetne esence, ki nam pomagajo preobraziti čustvena, mentalna in tudi telesa neravnovesja. Razvil je dve metodi za pridobivanje cvetnih esenc: sončno in kuhalno metodo.
Bach je menil, da je vse kar doživljamo na telesni ravni samo odraz notranjega ravnovesja ali neravnovesja in moramo zato, če želimo resnično ozdraveti, pozabiti na zunanje simptome ter zdraviti notranje neravnovesje med telesom in duhom, ki je pravi vzrok različnim duševnim in telesnim težavam.
Cilj Bachove cvetne terapije je, da ponovno vzpostavi duševno ravnovesje in nas tako poveže z lastnimi duševnimi in telesnimi samozdravilnimi močmi.
Bach je dejal:
"Bolezen lahko preprečimo in pozdravimo, če spoznamo pomanjkljivost v nas samih in jo odpravimo tako, da razvijemo tiste kreposti, ki to pomanjkljivost izničijo. Tega pa ne dosežemo tako, da bi se borili proti pomanjkljivosti, ampak da nasprotno krepost razvijemo v takšni meri, da pomanjkljivost iz našega bistva pomete proč."
Več o bachovih esencah v:
Edvard Bach: Zdravi se sam
Edvard Bach: Osvobodi se
Nora Weeks: Nastanek cvetne terapije
Robert Dorsch: Zgodbe in slike z vrta
Mechthild Scheffer: Bachova cvetna zdravila v teoriji in praksi
Maja Korošak: Pomoč Bachovih kapljic
Julian Barnard: Bachova cvetna terapija, Oblika in funkcija